Naprosto zásadní je, aby celá trasa přenosu (zdroj, kabel, případně receiver i zobrazovač) podporovala některý z HDR formátů a tím pádem nesla označení HDMI 2.0a/b a obvykle i ochranu proti kopírování HDCP 2.2.

V dnešní době to jsou HDR10, Dolby Vision a HLG. Pokud je v libovolné části trasy nějaký problém, může docházet v lepším případě k dropoutům obrazu, ale pravděpodobně se obraz vůbec neobjeví. To je rozdíl od analogového signálu, který se postupně zhoršuje, digitální signál buď projde nebo ne. Pokud se rozhodnete pro zjednodušenou trasu – zdroj, HDMI kabel a zobrazovač, nejpravděpodobnějším viníkem nefunkčního přenosu videa bude HDMI kabel. 

Takže například modelová situace, kdy máte skvělý nový zdroj HDR signálu OPPO UDP-203 a chcete ho připojit k projektoru s HDR HDMI 2.0a, ale procházíte přes starší receiver s HDMI 1.4, tak narazíte, protože signál neprojde. V takovém případě máte možnost do receiveru odklonit pouze zvuk a obrazem jít "přímo" do zobrazovače.

V hlavní roli délka.

Pokud má Váš vysokorychlostní HDMI kabel délku 1-2 metrů, pravděpodobně Vám přenos 4K/UHD HDR signálu půjde bez jakýchkoliv omezení. Tím tedy myslím v dostatečné frekvenci 60Hz, barevném prostoru 4:4:4 a dle specifikace zařízení i v rozumných bitech. Někteří výrobci u svých delších kabelů již přechází na aktivní HDMI verzi kabelů. Ale i tak se neubráníte výpadkům plné kvality HDR přenosu. Můžete na ně vyzrát snížením bitové hloubky, frekvence či barevného prostoru a obraz se Vám rozběhne.

Co si tedy pořídit?

Obecně vzato kvalitní vysokorychlostní kabely s "Premium" certifikací krátké metráže. Při našem testování jsme nejlepších možných výsledků dosáhly s kabely délky maximálně 3 metry, kdy bylo možné spolehlivě přenést například HDR10 signál v plné kvalitě. Konkrétně tedy propojení přehrávače OPPO UDP-203 nebo OPPO UDP-205 s HDMI kabely americké značky DVDO ve 2 a 3 metrové verzi.

Pokud je potřebná vzdálenost mezi zdrojem a zobrazovačem do 10 metrů, bude výběr funkčního HDMI kabelu poměrně složitá záležitost a budeme se muset smířit s tím, že do zobrazovače již nedostaneme úplně tu nejvyšší možnou kvalitu HDR obrazu. Zde se nabízí otázka, kdo z nás to dokáže přesně poznat. Osobně jsem při běžícím filmu například nedovedl najít rozdíl v barevných prostorech 4:4:4 a 4:2:0. Bude v ní hrát roli jak zdroj signálu, použitý HDMI kabel i zobrazovač. Zase jako v předchozím případě musím chtě nechtě doporučit jako zdroj signálu Blu-ray přehrávače OPPO. Nejen, že jsou nedostižné ve zpracování 4K/UHD HDR signálu, ale navíc máte plnou kontrolu a informace o tom, v jaké kvalitě přesně je zdrojový soubor, v jaké kvalitě vychází z přístroje a v jaké kvalitě ji zobrazuje zobrazovač. Jako další dobrou volbu kabelů se ukázaly kabely značky Kordz, které jsou od délky 7.5 metrů aktivní. Při testování jsme s 10 metrovou variantou kabelu přenesli HDR10 při 24Hz, 4:2:0 a 8-bitové hloubce. Stále však připomínám, že přenos je záležitostí celé trasy a tak například co může fungovat s projektorem jedné značky, tak nemusí fungovat s jiným.

A nakonec co v případě, že máte trasu mezi zdrojem a zobrazovačem delší než 10 metrů?

Nebojte, i zde existuje přijatelné řešení. Naštěstí s HDR již několik posledních měsíců kalkulují také výrobci instalační techniky. Proto není až tak složité a ani extrémně finančně náročné použít HDMI extendery s přenosem HDBaseT (zjednodušeně UTP kabel klasifikace ideálně Cat 6a a vyšší) i pro přenos HDR. Například v aktuálních produktech značky Atlona, kterou dovážíme, si můžete pořídit HDMI extendery, rozbočovače i přepínače. U extenderů Atlona funguje přenos například HDR10 do 40 metrů a dle modelové řady 60/24Hz, 4:2:0 a 8-bitech.